Po solárních ohřívačích vody se ohlížíme málo

Redakce doporučuje

Počet slunečních dní na Slovensku stoupá, vše nasvědčuje tomu, že se do několika let změní i podnební pásmo. O teplotních rekordech psát ani netřeba … Přesto se Slovákům investovat do solárních ohřívačů vody nechce. Vyšší prvotní investice se však může rychle vrátit. Tento krok tak ocení nejen peněženka, ale i samotné životní prostředí.

Solární energie a zároveň i solární ohřev vody patří k nejekologičtějším a nejudržitelnějším formám získávání energie, resp. teplé vody. Podmínky pro jejich využívání se na Slovensku zlepšují, ale stále se máme od vyspělejších zemí co učit. Naše statistické čísla se zlepšují, ale ani zdaleka nedobiehame Německo, Japonsko či Čínu. Není se čemu divit, vždyť pokud někde uslyšíme slovní spojení energie získaná ze slunce, většina z nás si nejčastěji představí sluneční kolektory. No právě díky slunci můžeme ohřívat i vodu pro svou domácí potřebu.

Pokud se pro tuto zelenou formu ohřevu vody rozhodnete a jste ochotni ze svého rozpočtu vyčlenit na první pohled vyšší částku než za běžné ohřívače vody, zodpovězte si nejprve otázku, zda je tento způsob ohřevu vody skutečně pro vás vhodný. Ideální je zejména pro domácnosti s vyšším počtem členů, kde je spotřeba teplé vody vysoká i během slunečných dnů. Nejefektivnější jsou solární ohřívače vody pro majitele rodinných domů s bazénem. „Ideální je, pokud je nemovitost situována na místě s vyšším počtem slunečných dní. Už dávno neplatí, že jde jen o lokality z jižního Slovenka či Podunajské nížiny a Žitného ostrova. Vyšší počet slunečných dní má i oblast Kysuc. Lehkým pomocníkem může být v tomto směru solární mapa, „uvedl užitečnou informaci Michal Kaľavský, vedoucí oddělení služeb zákazníkům ze společnosti STIEBEL ELTRON Slovakia. Na druhé straně, solární ohřívače vody se nevyplatí lidem žijícím v úzkých dolinách, kde je časté mlhavé počasí případně vyšší výskyt smogu a lidem s nižší spotřebou teplé vody v letních měsících.

Solární ohřívač vody a kotel
Solární ohřívač vody pomáhá prodlužovat život i tradičnímu kotli. Zdroj: STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o

Za kolik?

Návratnost investice do solárního ohřívače vody sice může být delší, ale třeba si uvědomit, že v tomto směru nejste odkázáni na plyn a elektřinu. Za sluneční paprsky ještě nikomu faktura nepřišla. Už dávno navíc neplatí, že je nutné disponovat tradičním kotlem a také solárním ohřívačem vody. No pozitiva z toho čerpají obě zařízení. Pokud ho domácnost má, právě díky solárnímu ohřívači vody kotel během slunečných dní nepracuje, což prodlužuje jeho životnost. V některých případech až dvojnásobně. Pokud je slunečního záření méně, kotel vodu jen mírně dohřeje, což se také pozitivně odrazí na částce za energie. Cena samotného ohřívače se odvíjí zejména od jeho objemu, v průměru je to několik set eur. Poradit byste se však měli se specialistou, který vám doporučí vhodný model.

Kolektor na střeše
Slovenský lokalit, kde je ideální využívat slunce i na ohřev vody, přibývá. Zdroj: STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o

Princip fungování solárních ohřívačů vody je založen na napojení výměníku tepla na solární panel. „Za efektivní považujeme ohřívače vody s vysokým výkonem solárního výměníku tepla. Ideální je, pokud má solární ohřívač vody oboustranné smaltování a nadstandardní provedení. Ohřívače vody Tatramat, které postupně dostávají světové jméno STIEBEL ELTRON, takovými jsou, „doporučuje Michal Kaľavský. Dobrou zprávou je, že díky trojvalentní solárním akumulačním ohřívačem vody lze získat teplo pro ohřev vody dodatečně i z topného systému.

Počítat však třeba s tím, že technické zázemí pro solární ohřev vody vyžaduje větší prostor než u běžných ohřívačů. Více místa zabere i příslušenství jako například expanzní nádoba a odvzdušňovací prvky. V konečném důsledku se však solární ohřívač vody vyplatí. Počet slunečných dní se každoročně navyšuje už od dubna, přičemž ještě v říjnu máme podle statistik v průměru více než 10 slunečných dní. Pokud vezmeme v úvahu další předpovědi a trendy, sluneční ohřev vody budeme muset dříve či později řešit, abychom si nadále mohli vychutnávat teplo domova bez výčitek.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Kdy si udělat čas na výměnu stěračů? 

Špatně fungující stěrače nejen, že horší viditelnost při jízdě, a tím pádem se můžete ohrozit, ale také můžete ohrozit...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img