Péče o zahradu během léta v 5 jednoduchých krocích

Redakce doporučuje

Léto na zahradě není jen grilovačka, koupání v bazénu a letní drinky. Stejně jako během jiných měsíců, iv létě potřebuje vaše zahrada intenzivní péči. Poradíme vám 5 věcí, které je nutné dělat během horkých dní, aby vypadala jako z katalogu.

V létě přirozeně očekáváme, že zahrada je plná květin, svěží zeleně, chutných plodů a míst, kde se dá relaxovat a trávit čas. Nezapomeňte však vedle odpočinku i na pravidelnou péči.

  1. Zalévání

Hlavní péči o zahradu v létě spočívá ve správném zavlažování. Aby vám trávník, rostliny a úroda nevysychaly, je důležité je pravidelně zalévat. Dávejte si však pozor na přelití. Mokrá půda láká škůdce a je náchylná na vznik plísní. Proto netřeba zahradu zalévat často, ale důkladně. Ideální je zavlažovat alespoň 10 minut brzy ráno nebo pozdě večer. Snažte se vyhnout zalévání během dne. Tráva a rostliny jsou tehdy nejvíce rozpálené a studená voda jim může způsobit teplotní šok.

  1. Sekání

Sekání trávníku je v létě po zalévání druhou nejdůležitější činností. V období vegetace (duben až říjen) je třeba o trávník pravidelně starat. Pokud chcete, aby byl krásně zelený, bez nežádoucí plevele a spálených stébel, je nutné naučit se, jak ho správně sekat. Zejména během horkých letních dnů třeba dbát na to, aby výška posečeného trávníku nebyla příliš nízká. Tehdy totiž hrozí, že silné sluneční paprsky ho rychle spálí. Ideální výška trávy je kolem 5 až 6 centimetrů. Zároveň je důležité nikdy nebrat sekačkou více než jednu třetinu její původní výšky. Pokud trávu zkrátíte nadměrně, přichází tím o cennou vláhu a živiny, slábne a přenechává místo plevelům. Zdravý trávník je proto nutné sekat často a jen minimálně.

Aku-Vyžínače-egopower
Aku vyžínač od EGO POWER + je výkonný, lehký a neprodukuje škodlivé zplodiny. Zdroj: EGO POWER +

Pokud sekání trávníku nepatří k vašim oblíbeným činnostem nebo si ho chcete usnadnit, poohlédněte se po křovinořezy nebo po kvalitních akumulátorových vyžínač. Výkonný aku vyžínač od EGO POWER + udělá tu nejtěžší práci za vás. Navíc je velmi lehký a má speciální funkci POWERRELOAD, díky které nemusíte rozebírat vyžínací hlavu pro výměnu lanka. Lanko stačí prostrčit přes hlavu a stisknutím tlačítka POWERLOAD se navine samo. Práci s tímto vyžínačem tak bez problémů zvládnou i začínající zahrádkáři.

  1. Hnojení

Hnojení je během letních měsíců velmi důležité. Pravidelné hnojení trávníku dusíkatým hnojivem podporuje jeho zdraví, snižuje tvorbu mechů a jetele a zároveň ho činí odolnějším vůči chladu a mrazu. Proto na něj třeba myslet už v létě. Nejlepší je používat pomalu působící hnojiva, které sice stojí o něco více, ale uvolňují živiny postupně po dobu několika měsíců.

  1. Ochrana před škůdci

Zahrada je během léta lákavá nejen pro vás, ale i pro škůdců. Zahrádkářů vědí potrápit zejména slimáky a mšice. Oba druhy si rádi pochutnají na šťavnatých plodech a bujných rostlinkách. Bojovat proti nim je nejvhodnější s produkty, které jsou šetrné k životnímu prostředí a vašemu zdraví. Oblíbenou alternativou, jak se zbavit škůdců, jsou „babské recepty“. Například na slimáky můžete použít mletou kávu nebo sůl.

Škůdců-v-zahrade-egopower
Mšice i šneci vědí v zahradě pořádně potrápit. Zdroj: Bigstock

  1. Příprava na sklizeň

Sbírání chutné úrody je oblíbenou odměnou za celoroční práci v zahradě. Vlastnoručně vypěstované ovoce či zelenina přece chutná nejlépe. Nejen záhony květin a zeleniny potřebují péči, ale i ovocné stromy. Poškozené a příliš malé plody z větví odstraňte, aby zbytečně nepřekážely růstu a dozrávání zdravých kousků. Větve, které by mohlo narůstající ovoce zlomit, převažte nebo podepřete.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Kdy si udělat čas na výměnu stěračů? 

Špatně fungující stěrače nejen, že horší viditelnost při jízdě, a tím pádem se můžete ohrozit, ale také můžete ohrozit...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img