Chcete stavět zahradní domek? Toto je 10 věcí, na které musíte myslet

Redakce doporučuje

Přemýšlíte, že byste se pustili do stavby zahradního domku? Přečtěte si několik rad a tipů, které se vám při stavění sejdou. Na co všechno je potřeba při stavění zahradního domku myslet?

Zahradní stavby jsou obecně stále více populární a stávají se součástí nejen mnohých zahrad, ale i pozemků v rekreačních či zahrádkářských oblastech. Jsou dostupné v různých provedeních, velikostech či tvarech, a tak si při výběru přijde každý na své.

TIP: Chtěli byste vidět, jak takové zahradní stavby dokážou zapadnout do prostředí zahrady? Podívejte se na několik skutečně zajímavých kousků a inspirujte se!

Zahradní domek je skvělým společníkem do zahrady s množstvím praktických benefitů. Může být místem k odpočinku a relaxaci, pomocníkem při zahradních pracích nebo i domečkem pro hosty. Je zkrátka jakýmsi zahradním královstvím, které celému prostředí dodává na harmonii. Podívejte se společně s námi na to, na co byste neměli zapomenout, pokud se chcete pustit do výstavby zahradního domku.

výběr místa

Kam svůj zahradní domek umístěte? Na zahradu, rekreační pozemek? V každém případě je výběr místa podstatný. Dejte si záležet, aby byl domek na takovém místě, které vám zaručí soukromí, ale i abyste měli dostatek denního světla. Nejideálnější je zahradní domek umístit do závětrné strany pozemku. Také by místo mělo být dobře přístupné. Vyberte si takové místo pro zahradní domek, které zaručí stabilitu, soukromí a poskytne pěkný výhled na okolní prostředí.

účel domku

Od toho, na co budete chtít zahradní domek využívat, se odvíjejí ostatní faktory. Bude to domek k rekreaci? Na ubytování? Na odkládání nářadí a pomoc při zahradničení? Od účelu domečku se pak odvíjí jeho velikost, provedení, materiály ale i umístění.

velikost domku

Při dimenzování velikosti vašeho zahradního domku byste měli vycházet z předchozích dvou faktorů, umístění a účelu. Myslete i na případné budoucí přístavby či jiné renovace. Při velikosti si však dejte pozor i na stavební povolení. Pokud jde o zahradní domek do 25 m2 a výšku do 5 metrů, stavební povolení nepotřebujete a postačí vám ohlášení stavebnímu úřadu.

podklad

Důležitým krokem ještě před samotnou výstavbou domku je příprava podkladové plochy. Měla by být pevná a vodorovná, aby domku zajistila stabilitu a rovnost stěn. Podkladová plocha také chrání zahradní stavby před navlhnutím zespodu. Podkladovou plochu můžete připravit různými způsoby, nejčastěji je to zpevněný podklad vysypaný štěrkovým nebo makadamový lůžkem, na který se umístí zámková dlažba nebo betonové kostky. Využít lze i variantu betonové desky, který se doporučuje při domcích s větší rozlohou.

materiál

Výběr materiálu je jeden z nejdůležitějších kroků. Zahradní stavby jsou většinou vyrobeny ze dřeva, ale výjimkou nejsou ani zděné, plastové či plechové zahradní stavby. U dřevěných materiálech si dejte záležet na tom, aby bylo dřevo kvalitní a odolné, aby se zajistila odolnost a trvanlivost stavby.

ošetření domku

Při dřevěném domku je důležité myslet i na ochranu a ošetření dřeva. Důležité je zajistit prvotní impregnační nátěr, aby byla zajištěna odolnost dřeva vůči poškození, jako je dřevokazný hmyz, plíseň či houby.

Střecha a střešní krytina

Můžete vybrat z několika druhů střech – plochá, polokrížová, pagodovité, pultová, sedlová, stupňovitá či oblouková. Pokud zabezpečíte dobrou a kvalitní střešní krytinu, bude váš zahradní domek lépe chráněn před deštěm či sněhem. Zejména v případě, má-li domek plochou nebo pultovou střechu, protože dešťová voda či sníh se na ní drží déle. Vybrat si můžete z více druhů střešních krytin, například střešní lepenku, asfaltové šindele či střešní tašky.

Okna a dveře

Výběr oken a dveří souvisí s velikostí a typem domku. Můžete si vybrat otočné či vyklápěcí okna, okna s jednoduchým zasklením nebo izolačním zasklením.

Připojení na sítě

Pokud chcete v domku využívat elektřinu či vodu, důležité je připojení na sítě. S tím souvisí i výběr místa pro zahradní domek tak, aby byl v blízkosti přípojky. Naťahanie kabelů by mělo ideálně realizovat ještě před samotnou stavbou. V tomto kroku doporučujeme poradit se s odborníkem.

zařízení domku

Zařízení domku je jakousi třešničkou na dortu celé výstavby, kdy svému zahradnímu království dodává šmrnc a charakter. Můžete využít mnoho stylů a způsobů zařizování a vybrat si nábytek, doplňky a dekorace dle vašeho vkusu. Pokud byste chtěli zahradní nábytek například na terasu domku, dobrou volbou by mohl být právě ratanový zahradní nábytek.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Kdy si udělat čas na výměnu stěračů? 

Špatně fungující stěrače nejen, že horší viditelnost při jízdě, a tím pádem se můžete ohrozit, ale také můžete ohrozit...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img