Pozorujete na sobě už déle únavu? Ve skutečnosti asi 30 – 40% dospělých denně čelí únavě nebo ospalosti. Důvody únavy mohou být různorodé. Vše od stravy, přes zdravotní stav až po režim cvičení má vliv na to, že ještě před západem slunce cítíte ospalost. Toto jsou nejčastější důvody, proč se můžete cítit unaveně více, než je to běžné.
Foto: pexels.com
nedostatek spánku
Nejčastější příčinou únavy bývá nedostatek spánku. Průměrný dospělý člověk potřebuje každou noc 7-8 hodin kvalitního spánku. Ideální počet hodin spánku však závisí i na mnoha faktorech, jako jste přes den zaneprázdněni, jak je vaše práce fyzicky náročná, jaká je vaše strava a podobně.
Nedostatek kvalitního spánku
Ne každý spánek je stejný. Pokud se neustále budíte, usnete o desáté a už o půlnoci jste opět nahoru, nebude vám stačit ani 10 hodin spánku. Vaše tělo potřebuje projít všemi fázemi spánku, aby se skutečně zotavilo a znovu získalo energii. Jakékoliv spánkové přerušení mu v tom brání. Spánková hygiena hraje velkou roli při zvyšování kvality spánku. Vše je o rutinách, spouštěčích spánku, ale dokonce io ložním prádle, která může přispět ke kvalitě vašeho spánku.
Foto: pexels.com
Příliš mnoho sacharidů
Spánkový režim značně ovlivňuje i to, co během dne jíte. Pokud si dopřejete těstoviny, sladké, bílé rafinované jídla s vysokým obsahem sacharidů, mění se tím rovnováha cukru v krvi. Když má vaše tělo více cukru než potřebuje, nebo jej neumí dostatečně zpracovat, produkuje příliš mnoho inzulínu a následně způsobuje pokles hladiny cukru v krvi. V konečném důsledku můžete pociťovat únavu, úzkost, podráždění. Pokud chcete vyrovnat hladinu cukru krvi, kombinujte sacharidy s potravinami s vysokým obsahem vlákniny. Zpomalí to proces výkyvů hladiny cukru v krvi.
nedostatek pohybu
Pravidelné cvičení zvyšuje průtok krve a pomáhá účinně transportovat kyslík a živiny do vašeho těla. Pokud máte sedavé zaměstnání a málo se hýbete, ve skutečnosti to může způsobovat únavu. Tělo nemá dostatek podnětů k rozpoznání dne a noci a uvolňuje jen tolik energie, kolik potřebujete.
Foto: pexels.com
To ne vy, to alergie
Pokud trpíte jakýmkoli druhem sezónních alergií, určitě jste si všimli, že příznaky se zhoršují právě v noci. Totéž platí i pro celoroční alergie. Ať už to má za následek zhoršení dýchání, rýmu nebo podráždění pokožky – příznaky jednoznačně ovlivňují váš spánek. Pokud je to možné, pokuste se ze své ložnice odstranit jakékoliv alergeny.
Nepodceňujte preventivní prohlídky
tlumené světlo
Věděli jste, že správné osvětlení může být stejně efektivně na udržení energie než káva? Vystavení určitému množství světla po celý den zvyšuje mozkovou aktivitu. Pokud váš stůl nemá dostatek světla, vaše tělo je zmatené a nutí vás cítit se zbytečně ospalým. Mohlo by se stát, že po hodinách „polospánkového režimu“ byste mohli ve své tmavé ložnici těžší usnout. Synchronizujte své vnitřní hodiny se skutečným časem tím, že budete během dne dostávat více slunečního záření a ztlumíte světla ve svém domě spíše před spaním.
Foto: pexels.com
Pokud trpí vaše duše
Existuje silné propojení mezi pocitem chronické únavy až deprese a posttraumatickou stresovou nebo úzkostnou poruchou. Ospalé odpoledne nemusí nutně znamenat, že něco není v pořádku s vaším duševním zdravím, ale netřeba přehlédnout i tyto příznaky.