Okurky osvěží dech, podpoří trávení a pomohou vašemu mozku

Redakce doporučuje

Okurka patří mezi zeleninu, která se často objevuje na našem talíři jako příloha nebo je také oblíbenou součástí zeleninových salátů. Obsahuje až 95% vody, čímž se přirozeně řadí mezi nízko-kalorické plodiny.

Zdroj foto: Shutterstock.com

 1. Má Antioxidancia vlastnosti
  Okurky obsahují četné antioxidanty, včetně známého beta-karotenu a vitamínu C, který je potřebný pro regulaci normálního tělesného růstu, hojení ran a tvorbu bílých krvinek. Významnou skupinou jsou i antioxidační flavonoidy, jako je např. kamferolem, který pomáhá v boji proti rakovině a snižuje riziko chronických onemocnění, včetně onemocnění srdce.

Zelenina – pro zdraví a hubnutí

 1. Snižuje riziko rakoviny
  Mezi látky nacházející se v okurkách patří i polyfenoly (nazývané i lignany), které jsou důležité pro snižování riziko rakoviny prsu, dělohy, vaječníků a prostaty.
 2. Chrání váš mozek
  Okurky obsahují protizánětlivé flavonoly, které hrají důležitou roli při zdravém fungování mozku. Kromě zlepšování paměti, chrání i nervové buňky, které se s přibývajícím věkem narušují.
 3. Osvěží váš dech
  Jedení okurky dokáže pomoci při uvolňování přebytečného tepla v žaludku, které představuje primární příčinu zapáchajícího dechu. Také můžete vyzkoušet i jednoduchou metodu, při které si přiložíte jeden plátek okurky na zavřené ústa a necháte působit. Studie ukázaly, že tento způsob může při pravidelném aplikování porazit nepříjemný zápach z úst.
 4. Bojuje proti stresu
  Okurky obsahují celou řadu vitamínů B – např. vitamin B1, vitamin B5 (kyselina pantotenová) důležitý pro metabolické zpracování přijatých živin, a vitamin B7 (biotin). Vitamíny typu B jsou známé tím, že pomáhají zmírňovat pocity úzkosti a některé z nich bojují i ​​proti škodlivým účinkům stresu.
 5. Podporuje vaše trávení
  Okurky jsou bohaté na vodu a vlákninu – dva nejzákladnější prvky potřebné pro zdravé trávení. Pokud bojujete se žaludečními šťávami, měli byste vědět, že pitná voda dokáže potlačit akutní příznaky vyvolané odlivem kyseliny tím, že dočasně zvýší hladinu pH. Slupka okurky obsahuje nerozpustnou vlákninu, která pomáhá udržovat zdravou stolici.
 6. Bohatá na draslík
  Okurky dokáží zajistit správnou rovnováhu draslíku uvnitř i vně svých buněk, což má zásadní význam pro celý lidský organismus. Tento minerální prvek je důležitý zejména při udržování rovnováhy vody a acidobazické rovnováhy.
- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Kdy si udělat čas na výměnu stěračů? 

Špatně fungující stěrače nejen, že horší viditelnost při jízdě, a tím pádem se můžete ohrozit, ale také můžete ohrozit...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img