- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
ZajímavostiBylinkové zdraví na talíři. Obnoví vaše síly, pomohou v boji s chorobami...

Bylinkové zdraví na talíři. Obnoví vaše síly, pomohou v boji s chorobami a dodají energii.

Řeč je o jarních bylinkách, které svou svěží zelenou barvou zklidní nejen zrak a psychiku, ale i naše chuťové buňky. Příroda skrývá hotové bohatství, stačí si jen pro něj přijít!

Pokud jste se ještě nevybrali na procházku do lesa, je nejvyšší čas! Nasbírejte si bylinkové zdraví do košíků nebo do papírových sáčků. Můžete si je usušit rozložené, nadrobno nakrájené na látkovém brusku či na papíře. Některé rostlinky jsou však v některých lokalitách chráněné zákonem. Rovněž se vyhýbejte bylinkám, rostoucím podél silnic nebo na chemicky hnojených polích.

Bylinky, které rostou převážně v březnu a v dubnu:

pažitka

Symbol jara. Málokdo si umí představit pomazánky, omáčky či dresinky bez pažitky. Stačí ní jemně posypat svůj oblíbený pokrm a jídlu ihned dodá příjemnou lahodnou chuť. Pažitka je zdrojem vitamínu B, C, vápníku, draslíku a železa. Stimuluje imunitní systém a má dezinfekční účinek. Patří mezi nejznámější bylinky, bez kterých se vaše kuchyň neobejde.

medvědí česnek
Tato bylinka roste velmi brzy na jaře a pojmenování dostala podle medvědů, které ho vyhrabávají po probuzení ze zimního spánku. Je mimořádně zdravá, což má na svědomí nejen množství obsaženého vitamínu C. Pročistí organismus, napraví činnost žaludku a sníží vysoký krevní tlak. Považuje se za skvělou náhradu namísto klasického česneku.

podběl

Kvetoucí podběl je znamením, že přišla jaro! Působí jako prostředek k uvolňování hlenů a při bronchiálním astmatu. Na dýchací cesty je přímo stvořený. Používá se také navenek jako obklad při zánětu žil, na vředy, rány a na ekzémy. Najdeme v něm hotové bohatství: třísloviny a slizové látky, které léčí záněty.

Recept: Připravte si z podbělu čaj proti kašli.

Zalijte jednu čajovou lžičku sušených květů ¼ litrem vroucí vody. Čaj je skvělý při zánětu průdušek, astmatických potížích a při kašli. Skvělý je i nápoj, připravený z jednoho dílu květů a jednoho dílu listů.

prvosenka

Další jarní bylinka, jejíž výskyt předpovídá teplejší dny. Bývá součástí jarních detoxikačních směsí, léčí a navíc i krásně voní. Doporučuje se sbírat jen květ s kalichem, aby se rostlina nepoškodila. Prvosenka většinou roste v světlých lesích, ale i při cestách a na vlhkých stanovištích. Mnozí ani netuší, jak velký poklad drží v rukou. Díky obsahu flavonoidů, vitamínu C, kyseliny křemičité a sacharidů uvolňuje hleny, napomáhá snadnějšímu vykašlávání a také zmírňuje záněty. Ocení ji i ti, kteří trpí nespavostí.

Recept: Nálev z prvosenky pomáhá při onemocněních dýchacích orgánů, ledvinových kamenů a také je lékem proti nespavosti.

Připravíte si ho z jedné čajové lžičky sušené prvosenky na čtvrt litru vařené vody. Nápoj se spaří a poté pije vždy jednou denně.

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme