4 příznaky, že přijímáte příliš mnoho kofeinu. Takto podle vědců zjistíte, že byste s pitím kávy měli zpomalit!

Redakce doporučuje

Když příště ucítíte i ten nejslabší závan kávy z daleké kavárny nebo si všimnete, že zalitá šálek kávy pro vás voní podezřele silně, stojí za to se zeptat, zda váš kofeinový zvyk nezašel příliš daleko.

Vědci z britské univerzity v Portsmouthu zjistili, že existuje jeden způsob, jak zjistit nadměrné užívání kofeinu.

Tým se rozhodl zjistit rozdíly v tom, jak lidé reagují na vůni kávy, v závislosti na tom, zda jsou či nejsou velkými konzumenty kávy.

Nakonec zjistili, že Obvyklí konzumenti kávy jsou mnohem citlivější na vůni kávy a v nejslabší šálku kávy cítí i malé stopy kofeinu.

„Zjistili jsme, že čím vyšší je použití kofeinu, tím rychleji člověk poznal vůni kávy,“ vysvětlil Lorenzo Stafford, PhD, čichový expert a spoluautor studie.

Lorenzo Stafford a jeho tým také zjistili, že ti, kteří měli silnou chuť na kávu, byly citlivější na vůni kávy a byli schopni rychleji rozpoznat její vůni.

„Tito částí konzumenti kávy s vyšším obsahem kofeinu dokázali detekovat zápach silně zředěné kávové chemikálie při mnohem nižších koncentracích. Čím více tedy kofein požadovali, tím lepší byla jejich schopnost rozeznat vůni kávy, „vysvětlil expert.

Jejich zjištění byly v souladu se studiemi o jiných druzích návykových látek, které stanovily, že stopová množství různých látek mohou u závislých vyvolat touhu.

Takže když příště ucítíte i ten nejslabší závan kávy z daleké kavárny nebo si všimnete, že zalitá šálek kávy pro vás voní podezřele silně, stojí za to se zeptat, zda váš kofeinový zvyk nezašel příliš daleko.

4 příznaky, že přijímáte příliš mnoho kofeinu

 1. Pocení
  Káva vám může dodat více energie, a pokud jste si jí však dali do šálku příliš mnoho, s touto energií může přijít přebytek potu.

Je to z důvodu, že kofein je stimulant, který urychluje funkce ve vašem nervovém systému, zvyšuje srdeční frekvenci a pumpuje krevní tlak – to vše vám může způsobit nadměrné pocení.

I když mírné dávky kofeinu by neměly problém spustit, klinika Mayo poukazuje na to, že konzumace více než 400 miligramů – nebo čtyř šálků – denně může způsobit nežádoucí účinky.

 1. Poruchy srdečního rytmu
  Podle Aruna Sridhar, MBBH, MPH, kardiologa a specialisty na poruchy srdečního rytmu, si mnoho lidí, kteří užili příliš mnoho kofeinu, všimne bušení srdce.

„Při vysoké dávce kofeinu lidé pocítí arytmie, bušení nebo znatelně rychlý srdeční rytmus. Pokud je váš srdeční rytmus nepravidelný nebo se velmi rychle zasekává, pokud jsou vaše příznaky pouze ohromující nebo pokud máte závratě nebo mdloby, pak byste měli jít na pohotovost,“ řekl nedávno Sridhar pro UW Medicine.

 1. Nevolnost
  U některých lidí se po vypití většího množství kofeinu často objeví nevolnost, může se objevit i při vysazení této návykové látky.

Pokud pocítíte nepříjemné pocity, pravděpodobně to znamená, že váš žaludek produkuje příliš mnoho kyseliny jako reakci na kofein-stimulant, a je čas zvolnit tempo.

 1. Úzkost
  Kofein doslova uvolňuje adrenalin do vašeho systému a způsobuje reakci „boj nebo útěk“.

Výsledek může být ve skutečnosti někdy takový závažný a výrazný, že úzkostná porucha vyvolaná kofeinem je uvedena v Diagnostický a statistický manuálu duševních poruch (DSM), jako jedna ze čtyř duševních poruch souvisejících s kofeinem.

Pokud po druhé nebo třetí šálku kávy zaznamenáte zvýšenou úzkost nebo neklid, přišel čas na snížení přísunu kofeinu.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Kdy si udělat čas na výměnu stěračů? 

Špatně fungující stěrače nejen, že horší viditelnost při jízdě, a tím pádem se můžete ohrozit, ale také můžete ohrozit...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img