- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyNepodceňujte preventivní prohlídky

Nepodceňujte preventivní prohlídky

Zdravý životní styl netvoří jen zdravá strava, dostatek fyzické aktivity, omezení stresu, ale i pravidelná prevence. Preventivní prohlídky výrazně přispívají ke zlepšení kvality života. Mnozí z nás se vyhýbáme preventivním prohlídkám, přitom pravidelné kontroly u obvodních lékařů a specialistů vedou k včasné diagnostice začínajícího onemocnění.

Ministerstvo zdravotnictví ČR vyhlásilo rok 2019 za Rok prevence, aby zdůraznilo důležitost preventivních prohlídek pro naše zdraví. Podle průzkumu VZP byly ženy disciplíny a zúčastňovali se více na pravidelných prohlídkách než muži. V roce 2020 se vlivem pandemie dostali preventivní prohlídky do pozadí.

„V souvislosti s koronakrízou se hodně mluvilo o tom, že neprovádění preventivních prohlídek bude mít za následek zvýšenou míru odvratitelné úmrtnosti. Je však třeba říci, že míra účasti pacientů na preventivních prohlídkách je stále velmi nízká, „vysvětluje všeobecná lékařka MUDr. Katarína Vařechová z Nemocnice Svět zdraví Michalovce.

Které preventivní prohlídky by měly ženy pravidelně absolvovat?

Preventivní prohlídku u praktického lékaře bychom měli absolvovat jednou za dva roky. Součástí prohlídky jsou odběry na hematologické a biochemické vyšetření (rozbor moči, glykémie, krevní obraz, včetně trombocytů, sedimentace krve a vyšetření kreatininu), vyšetření cholesterolu a triglyceridů u pacientů, kteří dosáhli věku 17 nebo 18 let a u pacientů nad 40 let. Věková kategorie nad 40 let má během preventivní prohlídky nárok na EKG záznam činnosti srdce. Během preventivní prohlídky se kontroluje i hmotnost, krevní tlak, puls a jaterní testy. Pokud jste dárkyní krve, máte nárok na preventivní prohlídku u svého lékaře jednou ročně.

Jednou ročně bychom měli absolvovat preventivní prohlídku u zubního lékaře. Stomatolog při preventivní prohlídce kontroluje chrup, parodont, měkké tkáně ústní dutiny, lymfatické uzliny, mezičelistní vztahy, vzájemné postavení zubů, případně zubní náhrady, ale také krvácení dásní, index kazivosti a parodontální index. Stomatolog zároveň prověřuje stav dentální hygieny a hygienických návyků.

Po dovršení 18 let by měly ženy absolvovat pravidelnou gynekologickou prohlídku jednou ročně. Prohlídka obnáší základní vyšetření včetně vyšetření prsů pohmatem, ultrasonografické vyšetření malé pánve břišní nebo poševní (vaginálními) sondou, ultrasonografické vyšetření obou prsů včetně regionálních lymfatických uzlin, vyšetření mikrobiálního poševního obrazu, vaginoskopy a kolposkopii.

Ultrazvukové vyšetření prsů je zaměřeno na odhalení včasných stadií rakoviny prsu. Jednou za dva roky by měly ženy ve věku 40 – 69 let absolvovat mamografii prsů. Preventivní cytologické vyšetření je určeno pro ženy od 23 let. První dva odběry se dělají jednou ročně. Pokud jsou výsledky v pořádku, pokračuje se v tříletém intervalu. Toto vyšetření sleduje riziko děložního čípku.

Po 50. roce života vzniká nárok na bezplatnou preventivní prohlídku u gastroenterologa jednou za 10 let. Součástí prohlídky je kolonoskopické vyšetření, kterým se zjišťují polypy a včasné stádia rakoviny.

Kromě zmíněných preventivních prohlídek je vhodné jednou ročně si dát zkontrolovat znaménka. Ideální čas je spíše než začne léto, kdy je intenzita slunečního záření nejvyšší.

Proč jsou preventivní prohlídky tak důležité?

Mezi 10 nejčastějších diagnóz, které odhalily pravidelné preventivní prohlídky patří: cukrovka, chudokrevnost, vysoký krevní tlak, nadváha a obezita, poruchy funkce ledvin, porucha funkce jater, zánět v močových cestách, porucha srdečního rytmu, zvýšená hladina cholesterolu a rakovina tlustého střeva.

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme