- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
ZajímavostiJak by měla vypadat strava v letních měsících?

Jak by měla vypadat strava v letních měsících?

Tak co by mělo v jídelníčku převažovat a naopak, čeho by se měli vyvarovat? Na tyto otázky nám odpověděla odbornice na vědeckou výživu a certifikovaná výživová poradkyně NUTRI FOOD PLAN Ing. Miriam Varsovie.
Hlavní důraz je proto třeba v letních měsících klást na:
stravu s nižší energetickou hodnotou,
potraviny s vyšší stravitelností
správný pitný režim
Tedy strava má být v letních měsících „lehčí“, protože organismus např. v létě nepotřebuje vytvářet tolik tepla jako je to v zimě, ale současně má poskytovat dostatek makro a mikroživin. Strava má být složením vyvážená a pestrá, tzn. dostatek ovoce a zeleniny, celozrnných výrobků, kyselomléčných výrobků, ryb, drůbeže, luštěnin, méně těžkých jídel a potravin bohatých na tuky a jednoduché sacharidy. Základem letní stravy má být zelenina. Ta tělu nedodává až tolik energie, ale dodává mu velmi potřebnou vodu a právě ty minerální látky, které se z něj při vylučování potu ztrácejí.

Co se týče ovoce a zeleniny – měla by obsahovat zejména dostatek sezónního ovoce a zeleniny, které kromě tekutin a vlákniny obsahují množství cenných nutričních složek, jako jsou vitamíny, minerály a různé enzymy. V létě je průběžné doplňování vitaminů a minerálních látek stravou potřebné, protože sluneční záření spotřebovává antioxidanty v organismu, zejména vitamíny A, resp. betakaroten, vitaminy C a E, také pocením ztrácíme potřebné minerální látky.

Vitamín A se nachází např. v rybích olejích, vaječných žloutcích, ale v podobě betakarotenu iv mrkvi, rajčatech, broskvích, meruňkách.
Vitamin C v bobulovitého ovoci jako jsou maliny, ostružiny, černý rybíz, jahody, v citrusovém ovoci, či kiwi. V zelenině např. v košťálové zelenině jako jsou květák, kapusta, kedlubny, ale i paprice, rajčatech, či v bramborách.
Vitamín E najdeme např. v tmavé listové zelenině, rostlinných olejích, ořechách, obilných klíčcích. Velmi účinným antioxidantem je však také lykopen (rajčata, červený meloun)
Pestrá a vyvážená strava musí být v létě v doplňována i správným pitným režimem!

Zmrzlina – to k letu patří, co doporučujete?
K letu určitě zmrzlina patří a určitě se na ni všichni těšíme. Naštěstí už v brzy každém městě se dají najít i provozy, kde nabízejí kvalitní zmrzliny, kde si na výběru surovin a při výrobě zmrzliny dají záležet. Jejich cílem je prodávat zmrzlinu z pravého ovoce bez aromat a syntetických barviv. Běžně již víme najít v nabídce sorbety, která se mají vyrábět pouze z ovoce, či ovocné šťávy. Najdeme už provozu kde si pochutnají i lidé s potravinové intolerance, kde nabízejí např. bezlaktózovou zmrzlinu. Určitě nedoporučuji zmrzliny neonových barev, modré, či jinak výrazně zbarvené, to je první znak, že zmrzlina s kvalitou nemá nic společného.

Pozor bychom si měli dávat při tzv. vodových nanuk, což bývá často jen zmrazená zabarvena voda plná cukru, případně umělých sladidel, či umělých barviv. Pokud máme balený výrobek, je vhodné si přečíst složení, abychom nekoupili jahodový výrobek, který s jahodami nemá nic společného. Pokud máme možnosti, můžeme si vyrobit zmrzlinu doma. Výhodou takové domácí je, že známe její složení a můžeme si ji připravit podle své chuti. Skvělou kombinací jsou borůvky, rybíz, jahody, maliny, mango, citron a med. K ovoci víme přidat smetanu, bílý jogurt. Výbornou kombinací je banán a jogurt. Takové domácí zmrzliny si umíme ozvláštnit např. i nastrouhanou hořkou čokoládou, nasekanými oříšky, nasekanou mátou a pod.

Mluvili jsme o ovoci, co takové čerstvé šťávy a smoothie, jsou v létě vhodné? Doporučujete zařadit do pitného režimu?
Často se setkávám, že lidé nerozlišují rozdíl mezi smoothies a čerstvou šťávou.

Ovocná, zda zeleninová šťáva se získává lisováním ovoce či zeleniny, přičemž získáme tekutinu a vedlejší kvazi odpad, čili cennou vlákninu ze slupek a dužiny, kterou vyhodíme.

Smoothies se získává rozmixováním ovoce či zeleniny a na rozdíl od šťáv nemá úplně tekutou, ale spíše kašovitou konzistenci a obsahuje vlákninu a mnoho dalších výživných látek. Mezi jeho výhody patří snadná stravitelnost, snadná a rychlá příprava, jednoduchá konzumace.

Pozor! ovocné šťávy jsou plné sice přírodních, ale cukrů, bez potřebné vlákniny a způsobují rychlý vzestup glykémie, tedy cukru v krvi. U smoothies je vláknina, která vstřebávání těchto přírodních cukrů reguluje.
Vypitím ovocné šťávy nebo smoothies organizmus přijímá množství vitaminů a minerálních látek, ale i velké množství energie v podobě jednoduchých sacharidů, tedy cukru. Tedy za mě doporučuji určitě smoothies, kde hlavní složku hraje zelenina např. salát, špenát, okurka, doplněná kvůli chuti malým množstvím ovoce, např. ananasu, jablka, manga, banánu apod.

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme