- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
Rady a NávodyDůvěra v českou ekonomiku v červenci klesla

Důvěra v českou ekonomiku v červenci klesla

Důvěra v českou ekonomiku tento měsíc klesla. Nálada je horší než mezi spotřebiteli, tak mezi podnikateli, přičemž v případě podnikatele nervozita panuje zejména v průmyslu. Poukázali na to v pondělí zveřejněné údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Podle ČSÚ souhrnný indikátor ekonomické důvěry klesl v červenci meziměsíčně o 4,3 bodu na 99,7 bodu. „Vývoj celkové důvěry v ekonomiku v červenci výrazně ovlivnily nedostatek a rostoucí ceny vstupních materiálů a zařízení v průmyslu, což podniky vnímají jako významnou bariéru své činnosti,“ řekl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst, jehož citoval server novinky.cz.

„V dotčených odvětvích se zpomaluje výroba a výrazně se zvyšují zásoby nedokončených výrobků. V reakci na to se mírně snížil počet průmyslových podniků očekávajících růst výrobní činnosti v nadcházejícím období,“ dodal.

Indikátor důvěry podnikatelů klesl o 4,4 bodu na 99,3 bodu. Výrazně se snížil zejména v průmyslu, kde dosáhl 98,7 bodu, což představuje pokles o 9,5 bodu. V oblasti obchodu a služeb důvěra stagnuje.

V případě důvěry spotřebitelů se index snížil o 3,6 bodu na hodnotu 101,9 bodu. „Důvěra spotřebitelů se po tříměsíčním růstu snížila,“ doplnila Silvie Vyplašilová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ. Jak dodala, spotřebitelé se výrazně obávají dalšího růstu cen, což začínají vnímat jako jeden z možných faktorů ohrožujících celkovou ekonomickou situaci i jejich vlastní finanční situaci.

Subscribe Today

GET EXCLUSIVE FULL ACCESS TO PREMIUM CONTENT

SUPPORT NONPROFIT JOURNALISM

EXPERT ANALYSIS OF AND EMERGING TRENDS IN CHILD WELFARE AND JUVENILE JUSTICE

TOPICAL VIDEO WEBINARS

Get unlimited access to our EXCLUSIVE Content and our archive of subscriber stories.

Exclusive content

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

Latest article

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme