Téma koronavirus zasáhla asi každého z nás. Strach z nepoznaného vyvolává ve společnosti hysterii až paniku. Co však můžeme udělat sami pro sebe kromě toho, že budeme dodržovat karanténu, hygienické a epidemiologické opatření? Určitě zde platí, jsme tím co jíme.
Odborníci nás informují o tom, jak samotná infekce koronavirus probíhá. „Je nepopiratelným faktem, že samotný průběh u nakaženého závisí na schopnosti imunitního systému jedince se s virem vypořádat. Jednoduše řečeno, pokud člověk není rizikovou skupinou, tedy seniorům, případně člověkem, který trpí jiným onemocněním a má imunitu v dobré kondici, průběh onemocnění bývá mírný, ba dokonce bezpříznakový, „vysvětluje výživová poradkyně NUTRI FOOD PLAN Miriam Varsovie.
Vitamín C je vitamin rozpustný ve vodě, který hraje důležitou roli v rámci imunitního systému.
Jak si můžeme zvýšit imunitu v tomto náročném období?
Po jakých potravinách sáhnout v této době „zásobování se“, abychom si nedělali zásoby potravinách s nízkou výživovou hodnotou jako je mouka, těstoviny, či cukr?
„V první řadě nejvíce nás chrání vitamin C, tedy kyselina askorbová. Průměrný dospělý zdravý muž by měl přijmout denně 110 mg, zdravá žena 100 mg a děti 50-80 mg v závislosti na věku. Za každých okolností platí, že v průběhu zátěže nebo onemocnění bychom ho měli přijmout podstatně více, „doplňuje Miriam Varsovie.
Vitamín C je vitamin rozpustný ve vodě, který hraje důležitou roli v rámci imunitního systému, kardiovaskulárního systému. Člověk je závislý na příjmu tohoto vitaminu ze stravy a dokonce si ho neumí ani uložit do zásoby, proto bychom ho měli přijímat na denní bázi.
Proč je vitamin C je významným faktorem posílení imunity?
„Protože vitamín C je jeden z klíčových antioxidantů, tedy látka která eliminuje nežádoucí procesy, jako je například vznik různých toxických látek v organismu,“ doplňuje Miriam Varsovie. Nejvíce vitamínu C přitom podle nutriční poradkyně najdeme v červené paprice, a to v průměru až okolo 191 mg na 100 g červené papriky, je to však ovlivněno druhem, čerstvostí a pod. Sáhnout však můžeme i po petrželové nati, černém rybízu, brokolici, křenu či zelené paprice. Nesmíme zapomenout na citrusy z nichž mají nejvíce „céčka“ pomeranče a citróny, méně však mandarinky. Spolu se zmiňovanou natí petržele si na oknech v květináčích můžeme pěstovat i pažitku, případně klíčky řeřichy.
Jak je známo, množství vitamínu C varem potraviny klesá, a mění se na neúčinné produkty, proto bychom tyto potraviny měli konzumovat v čerstvém stavu. I při konzumaci čerstvých plodů je třeba být na pozoru, protože vitamin C je zřejmě nejrychleji oxidující živinou. Proto pokud loupeme kiwi, či okurku tak to děláme těsně před konzumací, případně je třeba surovinu následně uchovat ve vzduchotěsné nádobě.
„Kromě vitamínu C je pro nás velmi potřebná i vláknina, která významně ovlivňuje náš mikrobióm, tedy mikroorganismy, které v nás sídlí. A právě mikrobióm je v posledním období tématem číslo jedna v diskusích ohledně imunity. Vlákninu najdeme např. v jablkách, semenech, ořeších a podobně, „vysvětluje výživová poradkyně.
Výživová poradkyně NUTRI FOOD PLAN Ing. Miriam Varsovie
Výživová poradkyně NUTRI FOOD PLAN Ing. Miriam Varsovie
Nezapomínejte na potraviny s protizánětlivým účinkem
Do této skupiny potravin určitě patří fermentované mléčné potraviny jako je kefír, acidofilní mléko, čerstvý jogurt a v našich končinách oblíbená kyselé zelí. Fermentované výrobky tělu dodávají zdravé, tělu prospěšné bakterie – probiotika a tím udržují zdravou střevní mikroflóru, která významně ovlivňuje naši imunitu a kondici, tedy ovlivňuje jak rychle se dokážeme s potenciálními zdroji onemocnění poprat.
Samostatnou kapitolou je cibule a česnek, kterým se odpradávna připisují léčivé až zázračné účinky. A přestože je nazýváme přírodními antibiotiky, obsahují i množství antioxidantů, které mají podobné účinky jako vitamin C a proto by určitě neměly chybět v žádné chladničce.
Pitný režim je důležitý
Ani v této době karantény nelze zapomínat na pitný režim. Skvělým pomocníkem v boji s viry a záněty je nepopiratelně zázvor a šipky. Pokud si připravujete šípkový čaj, nezapomínejte, že varem se vitamin C ničí. Připravujte si ho tak, že večer si nadrcené šipky namočíte do vody, během noci se vyluhují a ráno si výluh už jen ohřejete.
V našich končinách rakytník velmi známý není, ačkoli poslední době se s ním už setkáváme. Rakytník obsahuje velké množství antioxidantů, množství biologicky aktivních látek a už několik bobulí poskytne denní dávku vitamínu C. Naše obchody už nabízejí různé šťávy, oleje, čaje či tinktury z rakytníku. Opět platí, abys rakytník zachoval co nejvíce účinných látek, musí projít co nejšetrnějším zpracováním.
Řeknete si, vždyť stačí vitamín C v tabletě z lékárny a hotovo. Je to omyl.
https://finpartner.cz/slovensky-odberatel-ukrajinske-zelezne-rudy-odmita-platit-kdo-je-to/
https://tydenikpodnikatel.cz/prodej-zavedene-firmy-jakou-roli-hraje-externi-poradce/
https://magazinfinanci.cz/kotlikova-dotace-jak-pomuze-pri-vymene-kotle-stat/