O čokoládě se dlouhá léta tradují různé historky o tom, v čem má vliv na náš organismus. I když v některých případech jde o výmysly, i čokoláda má svá negativa a pozitiva. Věděli jste, že zmírňuje pocit úzkosti a má pozitivní vliv na nehty a vlasy?
Čokoláda je potravina, která nás provází už od útlého dětství. Kromě toho, že si ji jen tak dáme, přidáváme ji do různých receptů. Nicméně věděli jste, že čokoláda může udržovat vaši mysl fit? Všechno má však svá pozitiva i negativa.
Hořká čokoláda je například bohatým zdrojem hořčíku. „Ten uvolňuje napětí a snižuje nervosvalovou dráždivost, zmírňuje křeče, působí proti stresu, zlepšuje paměť i spánek. Čokoláda obsahuje i železo, které pomáhá dopravovat kyslík do mozku, to se připisuje zvýšené psychické aktivitě, i když toto jsou zatím jen domněnky, „vysvětluje certifikovaná výživová poradkyně NUTRI FOOD PLAN Ing. Miriam Varsovie
Pozitiva i negativa
Čokoláda má tedy pozitivní vliv na cholesterol, dále antidepresivní účinky, povzbuzuje činnost mozku, zmírňuje pocit úzkosti, zvyšuje bdělost, snižuje pocit únavy a pokud jíte kvalitní čokoládu, má pozitivní vliv na vaše vlasy či nehty. V minulosti se čokoládě připisovali mnohé negativa, které se však nepotvrdily. Například nebylo dokázáno, že čokoláda má negativní vliv na těhotné ženy, nebo že by kvalitní hořká čokoláda mohla způsobovat zvýšenou kazivost zubů. Avšak i čokoláda má svá negativa. Jak uvádí Miriam Varsovie, všechny tyto faktory závisí na kvalitě čokolády a od zkonzumovaného množství. „Pokud konzumujeme kvalitní hořkou čokoládu v rozumném množství, není důvod k obavám. Se snižující se kvalitou a stoupající konzumací se může stát čokoláda nepřítelem. Důvodem je obsah kalorických tukových součástí a cukrů, které dodají tělu najednou velké množství energie, „dodává.
Velká konzumace čokolády může způsobovat obezitu, a její nekontrolovatelná konzumace může vést k různým alergiím. Čokoláda také ovlivňuje prudce hladiny cukru v krvi, proto její nadměrná konzumace může být jedním ze spouštěčů poruch metabolismu cukrů, což může vést ke vzniku diabetu. Čokoláda se podílí i na vzniku zácpy. Neměli bychom ji jíst při bolesti hlavy, protože i když to tak nevypadá, může být spouštěčem migrény.
Kakaové boby, se kterými se dokonce obchoduje na burzách
Na trh se dostávají i nekvalitní čokolády, v nichž jsou přidány látky, tzv. éčka. Přidávají se zejména do levnějších druhů čokolád a náhrad pro zlepšení vzhledu, barvy, aromata, chutě či trvanlivosti. Ty vždy musí být na obalu čokolády uvedeny a pokud je na obalu najdeme, takový výrobek je lepší nekoupit. Mezi jednu z nejdražších surovin potřebných pro výrobu čokolády patří kakaové boby, se kterými se dokonce obchoduje na burzách. Obsahují kakaové máslo, tedy tuk, který se v čokoládě často nahrazuje tuky jinými, levnějšími nejčastěji různými ztuženými tuky. Neexistuje však plnohodnotná náhrada za tento produkt a kromě toho, že taková čokoláda má jinou chuť má také nežádoucí vlastnosti jako je vysoký obsah nasycených tuků, vysoký obsah rafinovaného cukru, různé stabilizátory, aromatické látky, či dochucovadla.
Čokoláda dokonce obsahuje více než 300 různých látek. Nejdůležitější jsou:
antioxidanty a to flavonoidy – kakao obsahuje konkrétní flavanoly, polyfenoly
teobromin
kofein
minerály a stopové prvky jako vápník, hořčík, draslík, ale také železo, fosfor či mangan
vitamíny K, B
vlákninu
Každá z těchto látek má vliv i na jednotlivé orgány v našem těle. „Například flavonoidy v čokoládě mohou pozitivně ovlivnit činnost cév a srdce. Rovněž působí proti vzniku krevních sraženin, a tím dochází i ke snížení rizika ucpávání cév, „vysvětluje Ing. Miriam Varsovie Dále zmíněný polyfenol má pozitivní vliv na imunitní systém a ochranu organismu před nachlazením. Teobromin je zase alkaloid, který je podobný kofeinu a spolu s kofeinem působí na člověka povzbudivě. Připisují se mu účinky jako je snižování krevního tlaku, cholesterolu a také pozitivní ovlivňování centrálního nervového systému. Zajímavostí je, že teobromin v čokoládě není pro lidi toxický ani při konzumaci velkého množství. Avšak pro psy a koně je čokoláda smrtícím rizikem – a to právě kvůli obsahu theobrominu.
https://evychytavky.cz/vybirate-klimatizaci-nebo-tepelne-cerpadlo-vsadte-na-trinom-spol-s-r-o/
https://apple24.cz/obleceni-na-skladkach-je-horsi-nez-plast-co-delat-kdyz-vyhazujete-textil/
https://casopisreceptar.cz/osm-kroku-k-hojnosti-ovoce/